ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ ΠΡΟΠΤΥΧΙΑΚΩΝ

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΣΕ ΥΒΡΙΔΙΚΗ ΗΜΕΡΙΔΑ TRANSLATING EUROPE WORKSHOP: «ΗΠΙΕΣ ΔΕΞΙΟΤΗΤΕΣ ΣΤΗ ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ ΚΑΙ ΤΗ ΔΙΑΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΗ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ» (11/04/2024)

Η Αντιπροσωπεία της Ευρωπαϊκής Επιτροπής στην Ελλάδα και το Τμήμα Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης διοργανώνουμε υβριδική ημερίδα Translating Europe Workshop με θέμα «Ήπιες Δεξιότητες στη Μετάφραση και τη Διαπολιτισμική Επικοινωνία» στις 11 Απριλίου 2024 (10.00-17.00).

Το εργαστήριο απευθύνεται σε εσάς που ενδιαφέρεστε για τη Μετάφραση και τη Διαπολιτισμική Επικοινωνία. Θα δούμε τι συμβαίνει και στον ελληνικό χώρο και σε διεθνές επίπεδο. Σκοπεύουμε να θέσουμε τα εξής ερωτήματα: Τι εννοούμε όταν λέμε «ήπιες δεξιότητες»; Γιατί είναι σημαντικές; Πώς μπορούμε να τις αναπτύξουμε και να τις αναδείξουμε όσο σπουδάζουμε/όταν πάρουμε το πτυχίο μας/όταν αρχίσουμε να εργαζόμαστε/όταν ασχολούμαστε επαγγελματικά με διαχείριση έργων ή στον κλάδο της Επικοινωνίας σε ΜΜΕ στη Μετάφραση ή σε παρόχους γλωσσικών υπηρεσιών;

Η συμμετοχή στην ημερίδα είναι δωρεάν, αλλά απαιτείται εγγραφή (θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας). Προθεσμία εγγραφής: 8 Απριλίου 2024.
Για περισσότερες πληροφορίες και εγγραφές, επισκεφτείτε τον ιστότοπο της ημερίδας:

Συνδιοργανωτές:
-Αντιπροσωπεία της Ευρωπαϊκής Επιτροπής στην Ελλάδα