ΔΙΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ «ΓΛΩΣΣΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΤΗΣ ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΗΣ»

Διεπιστημονικό Εργαστήριο «Γλωσσολογία και Διδασκαλία της Γραμματικής» των συνεργαζόμενων Τμημάτων Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας και Γερμανικής Γλώσσας και Φιλολογίας της Φιλοσοφικής Σχολής

Κυψέλη 746, γραφείο 10
Τηλέφωνο: 210 7277 7434
Ε-mail: grammar@uoa.gr

Περισσότερες πληροφορίες: grammar.uoa.gr

Υπεύθυνος από το ΤΑΓΦ: Μιχάλης Γεωργιαφέντης
Μέλος από το ΤΑΓΦ: Αγγελική Τζάννε

Σκοπός του Διεπιστημονικού Εργαστηρίου «Γλωσσολογία και Διδασκαλία της Γραμματικής» είναι η κάλυψη βασικών ερευνητικών και διδακτικών αναγκών σε προπτυχιακό και σε μεταπτυχιακό/διδακτορικό επίπεδο των συνεργαζόμενων Τμημάτων στο επιστημονικό αντικείμενο της Γλωσσολογίας, η προαγωγή της γλωσσολογικής έρευνας και η εφαρμογή των γλωσσολογικών πορισμάτων στην εκπαίδευση. Ειδικότερα, στοχεύει στην ανάδειξη του ρόλου της Θεωρητικής Γλωσσολογίας στη Διδασκαλία του γλωσσικού μαθήματος της μητρικής και της ξένης γλώσσας, στην περιγραφή της Γραμματικής και στη Διδασκαλία της στο ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα (Πρωτοβάθμια και Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση), συσχετίζοντας τις ξένες γλώσσες με τη μητρική γλώσσα. Αξιοποιεί τα πορίσματα της συγκριτικής ανάλυσης των γλωσσών στο πλαίσιο της Θεωρητικής Γλωσσολογίας και διερευνά τον τρόπο εφαρμογής τους στη διδακτική πράξη με σκοπό την ανάπτυξη της γλωσσικής ικανότητας και επίγνωσης καθώς και του κριτικού γραμματισμού των μαθητών.