ΛΟΙΠΕΣ ΑΚΑΔΗΜΑΪΚΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ

12/2013 Μέλος της Συνακτικής Επιτροπής International Journal of Technologies in Learning

10/2013 Μέλος της Συνακτικής Επιτροπής International Journal of Assessment and Evaluation

10/2013 Μέλος της Συνακτικής Επιτροπής του περιδικού International Journal of Early Childhood Learning

6/2013 Μέλος της μητρόου ειδικών (Database of experts) του Mercator European Research Centre on Multilingualism and Language Learning

1/2013 Μέλος της Διεθνούς Επιστημονικής Επιτροπής EDULEARN13 International Conference on Education and New Learning Technologies

1/2013 Μέλος της επιτροπής οργάνωσης του Διεθνούς Συνεδρίου “ICEdu Tech 2013”

11/2012 Μέλος της επιτροπής οργάνωσης “IADIS International Conference 2012”

1/2010 Μέλος της Συντακτικής Επιτροπής του περιοδικού «Research Paperσ in Language Teaching and Learning» του Ελληνικού Ανοιχτού Πανεπιστημίου

9/2009Συνεπιμελήτρια του τεύχους 17 του International Journal of Learning

1/2009-σήμερα Συνυπεύθυνη για το σχεδιασμό του επιστημονικού  περιοδικού  Directions που εκδίδεται από το Κέντρο Έρευνας για τη Διδασκαλία και Αξιολόγηση της Γνώσης της Αγγλικής (Παράρτημα 6: Περιγραφή του Directions).

9/2008-σήμερα Συνυπεύθυνη για το σχεδιασμό σειράς επιστημονικών εκδόσεων (series editor) που αφορούν ζητήματα γλωσσομάθειας και της αξιολόγησής της στα Πλαίσια του Κέντρου Έρευνας για τη Διδασκαλία και Αξιολόγηση της Γνώσης της Αγγλικής. Εκδόσεις που έχουν δημοσιευτεί: α) The KPG Oral Test in English: A Handbook b) The KPG Writing Test in English: A Handbook.

1/2008-σήμερα Αξιολογήτρια επιστημονικών εισηγήσεων για το περιοδικό Μέντορας του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου.

1/2007- 12/2008 Συγγραφή και Παραγωγή εκπαιδευτικού υλικού για την επιμόρφωση εξεταστών προφορικού λογού για την Αγγλική Γλωσσά επίπεδα Α1,Α2,Β1,Β2, Γ1.  Παραγωγή εκπαιδευτικού βίντεο με πληροφορίες για την προφορική εξέταση όλων των επιπέδων και προσομοιώσεις προφορικής εξέτασης.

11/2006 Βράβευση του Ευρωπαϊκού Σήματος Γλωσσών 2006 για το πρόγραμμα Εκπαίδευση Μεντόρων και Πρακτική Άσκηση Φοιτητών

2002-2004 Μέλος Συγγραφικής Ομάδας για την συγγραφή εξ’αποστάσεως εκπαιδευτικού υλικού για την Θεματική Ενότητα ΑΓΓ 60 (Course design and Evaluation),και υπεύθυνη για την επιστημονική επιμέλεια του υλικού, Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο.

1/2004- 10/2006 Μέλος του Ευρωπαϊκού Προγράμματος Thematic Network Project in the Area of Languages III (TNP3), SOCRATES-ERASMUS PROGRAMME (2003-2006). Sub-project 2 Languages for enhanced opportunities in the European Labour market

2003 Αξιολογήτρια άρθρων για τα Πρακτικά Συνεδρίου Εφαρμοσμένης Γλωσσολογίας του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης.

01/2003-σήμερα Μέλος της Ερευνητικής και Επιστημονικής Επιτροπής για το Κρατικό Πιστοποιητικό Γλωσσομάθειας. Υπεύθυνη για α) την ανάπτυξη και τον σχεδιασμό επιμορφωτικού υλικού για τους εκπαιδευτές εξεταστών και τους εξεταστές προφορικού λόγου για το ΚΠΓ για την Αγγλική Γλώσσα επίπεδα Β2 και Γ1 και β) την ανάπτυξη και τον σχεδιασμό θεμάτων και υλικού για τη εξέταση προφορικού λόγου για το ΚΠΓ για την Αγγλική Γλώσσα επίπεδα Β2 και Γ1 (συνυπεύθυνη).

1997-1998 Δημιουργία σειράς εκπαιδευτικών ταινιών video και συνοδευτικών βιβλίων (workbook) για παρατήρηση στη τάξη και ανάλυση της γλώσσας. Το έργο αυτό, το οποίο απευθύνεται σε καθηγητές Αγγλικών, χρηματοδοτήθηκε από το Research and Teaching Development Fund, του Πανεπιστημίου του Warwick.

1997-1999 Συνεκδότρια του Ενημερωτικού Δελτίου των Πανευρωπαϊκών Συνεδρίων με θέμα «Η Διδασκαλία των Ξένων Γλωσσών στην Ευρωπαϊκή Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση».

1996-1999 Συνεκδότρια του τριμηνιαίου περιοδικού EnglishLanguageTeacherEducationandDevelopment, που εκδίδεται από το Πανεπιστήμιο του Warwick και το Πανεπιστήμιο του Birmingham.