Ελληνική αρχική σελίδα » Προβολή νέων

Προβολή νέων

12.05.2017

8ο ΔΙΕΘΝΕΣ ΣΥΝΕΔΡΙΟ ΑΝΤΙΠΑΡΑΒΟΛΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΟΛΟΓΙΑΣ (ICLC8)

Πέμπτη, 25 Μαΐου – Κυριακή, 28 Μαΐου 2017

Το Τμήμα Ιταλικής Γλώσσας και Φιλολογίας σε συνεργασία με τα Τμήματα Αγγλικής, Γαλλικής, Γερμανικής και Ισπανικής Γλώσσας και Φιλολογίας και το Τμήμα Φιλολογίας του ΕΚΠΑ διοργανώνουν το 8ο Διεθνές Συνέδριο Αντιπαραβολικής Γλωσσολογίας. Το συνέδριο, που τελεί υπό την αιγίδα της Κοσμητείας της Φιλοσοφικής Σχολής, θα πραγματοποιηθεί στο κεντρικό κτήριο του ΕΚΠΑ (τελετή έναρξης, 25 Μαΐου) και στο Διδασκαλείο Νέας Ελληνικής Γλώσσας στην Πανεπιστημιούπολη (26 και 27 Μαΐου).

Το συνέδριο καλύπτει όλο το εύρος της αντιπαραβολικής γλωσσολογίας και έχει ως κύριο στόχο τον θεωρητικό διάλογο ανάμεσα στις διαφορετικές προσεγγίσεις της σύγκρισης γλωσσών. Συμμετέχουν 98 σύνεδροι, προερχόμενοι από 29 χώρες, με ανακοινώσεις που συνεξετάζουν ζεύγη και συνδυασμούς 35 γλωσσών.

Προσκεκλημένοι ομιλητές/τριες:

Caterina Donati (Paris 7)
María de los Ángeles Gómez González (Santiago de Compostela)
Paul Hopper (Carnegie Mellon University)
Torsten Leuschner (Ghent)
Angela Ralli (Patras)

Περισσότερες πληροφορίες στην ιστοσελίδα του συνεδρίου: https://sites.google.com/site/iclc8conference/